رازهای مرثیه خوانی، برای مداحان نوجوان و جوان (۱)

۰

*باید ها و نبایدهای مرثیه‌خوانی:

 

-۱ در مرثیه خوانی به «خدا» توکل کنیم.

 

 -۲ در مرثیه خوانی توسل به معصومان و کمک از آنان بویژه حضرت فاطمه‏ زهرا و امام حسین و حضرت مهدی – علیهم‏ السلام – را فراموش نکنیم.

 

 -۳ در مرثیه خوانی، از خاندان عصمت و طهارت – علیهم‏ السلام – با احترام یاد کنیم، مثلا برای مرد (علیه‏ السلام) و برای زن (علیهاالسلام) را به کار بریم.

 

 -۴ از خدا بخواهیم تا خاندان عصمت و طهارت بویژه حضرت مهدی – علیهم ‏السلام – به جلسات مرثیه خوانی ما عنایت کنند و در این گونه مجالس تشریف بیاورند و چشمان گنهکار ما را به جمال دل آرای خویش نورانی بفرمایند.

 

 -۵ اگر به مرثیه خوانی علالقه داریم از خاندان عصمت و طهارت بویژه حضرت فاطمه‏ زهرا و امام حسین و امام زمان – علیهم‏ السلام – بخواهیم تا ما را در زمره‏ی مرثیه خوانان واقعی خود قرار دهند.

 

 -۶ مرثیه خوانی از نعمتهایی است که خداوند و خاندان عصمت و طهارت – علیهم‏ السلام – به دوستان خود عطا می‏کند، پس آن را دست کم نگیریم و کم ارزش نکنیم.

 

 -۷می‏توانیم ثواب مرثیه خوانی خود را به معصومان – علیهم ‏السلام – یا مراجع تقلید – رضوان الله علیهم – و یا پدر و مادر و فامیل و مانند آن هدیه کنیم.

 

 -۸خواندن مرثیه را به عنوان انجام عبادت و وظیفه‏ ی شرعی بدانیم.

 

 -۹در هنگام مرثیه خوانی با طهارت و با نظافت باشیم.

 

 -۱۰ می‏توانیم پیش از مرثیه خوانی دو رکعت نماز بخوانیم و از خدا بخواهیم تا ما را در مرثیه خوانی موفق بدارد.

 

 -۱۱ شایسته است پیش از خواندن مرثیه جمله‏ی «یا اباعبدالله ادرکنا» یا جمله‏ی «یا صاحب الزمان ادرکنا» و یا جمله‏ی «یا فاطمه الزهراء ادرکینا» را از قلب خود بگذرانیم و یا بر زبانمان جاری نماییم.

 

 -۱۲پیش از مرثیه خوانی درباره‏ ی آن فکر نماییم که چگونه آن را آغاز کنیم، چگونه آن را ادامه دهیم و چگونه آن را به پایان بریم و بطور کلی چگونه آن را بیان نماییم.

 

 -۱۳ مرثیه را با نام و حمد خدا و درود و صلوات بر پیامبر گرامی اسلام – صلی الله علیه و آله – و ائمه‏ ی معصومین – علیهم‏ السلام – و بیزاری از دشمن آنان آغاز کنیم. مثلا بگوییم: «بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لله رب العالمن، ثم الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا ابی‏ القاسم محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی قیام یوم الدین».

 

 -۱۴می‏توانیم مرثیه را نیز با نام خدا و یاد صفات خدا آغاز کنیم. مثلا بگوییم: «بسم الله الرحمن الرحیم، یا رحمان یا رحیم…».

 

 -۱۵ پس از ذکر نام و صفات و حمد خدا و درود بر معصومان می‏توانیم چند بیت شعر بخوانیم و یا خاطره و داستانی را ذکر کنیم و سپس اصل مرثیه را بازگو نماییم.

 

 -۱۶ اگر شعر یا خاطره و یا داستانی پیش از خواندن اصل مرثیه مورد استفاده قرار می‏گیرد، سعی شود آن قدر طولانی نگردد که از اصل مرثیه بیشتر شود و اصل مرثیه و هدف و محتوای آن را تحت الشعاع خود قرار دهد.

 

 -۱۷ چناچه شعر یا داستان یا خاطره و یا نظایر آن در مرثیه خوانی مورد استفاده قرار گرفتند، باید از نظر محتوا درست و از نظر مدرک صحیح و معتبر باشند.

 

 -۱۸ شایسته است از اشعار عرفانی مربوط به مرثیه در همه جا استفاده نشود، زیرا عرفان، زمینه و یا زمینه سازی می‏خواهد.

 

 -۱۹در آغاز راه و پیش از خواندن مرثیه، آن را در خانه یا مانند آن تمرین و حفظ کنیم، تا در هنگام خواندن مرثیه دچار اشتباه و یا فراموشی نشویم.

 

 -۲۰اگر شنوندگان برای شنیدن مرثیه بطور پراکنده نشسته ‏اند، در صورت امکان از آنان بخواهیم به صورت جمعتر بنشینند.

 

.

ارسال نظر