آیت الله نمازی : دانشگاه باشگاه سیاسی و میدان تاخت و تاز گروه ها و احزاب سیاسی نیست

۰

آیت الله نمازی : جوانان دانشجو باید ضمن درک و آگاهی از همه مسائل سیاسی ، اما ابزار گروه ها و احزاب سیاسی نباشند…

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی شهید تورجی زاده کاشان ، نماینده ولی فقیه در کاشان با اشاره به نزدیک شدن دو انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اسفند ماه سال جاری گفت: دانشگاه و دانشجویان یکی از اهداف گروه ها و احزاب سیاسی در انتخابات پیش رو است.

آیت الله عبدالنبی نمازی  نماینده ولی فقیه درکاشان پیش از ظهر امروز در مراسم جشن نو دانشجویان دانشگاه کاشان در تالار فیض  دانشگاه این شهرستان گفت:  دانشجویان و دانشگاه ضمن  اینکه باید به تمامی مسائل سیاسی کشور اشراف داشته باشند اما نباید هیچگونه وابستگی به جریان های سیاسی داشته باشند و مستقل باشند.

 

به گفته وی دانشگاه میدان تاخت و تاز گروه ها و احزاب نیست، دانشگاه باشگاه سیاسی نیست  بلکه دانشگاه محیط علم و علم آموزی و تحقیق و پژوهش و مسائل علمی است بنابراین جوانان دانشجو باید ضمن درک و آگاهی از همه مسائل سیاسی اما ابزار گروه ها و احزاب سیاسی نباشند.

 

آیت الله نمازی با تأکید بر اینکه جوانان دانشجو باید با مسائل سیاسی آشنا باشند اما وارد جریان ها و گروه های سیاسی و بازی های سیاسی نشوند یاد آورشد:  دو حادثه سقوط بالابر و فاجعه منا که منجر به شهادت تعدادی زیادی از زائران بیت الله الحرام شد نشأت گرفته از تهدیدات نظامی و سیاسی جهانی و منطقه ای است که برای ما پیام های زیادی دارد.

 

وی پیام رهبر معظم انقلاب برای آماده باش ملت و فرماندهان نظامی در چنین برهه ای از زمان را به منزله تهدید و تهاجم و خطر دشمن قلمداد کرد و گفت: امروز در شرایطی قرارداریم که جوانان ما در محیط های دانشجویی و دانشگاه ها باید مسائل جهان اسلام را پیگیری و رصدکنند و متوجه توطئه ها و نقشه های دشمنان اسلام  شده  تا بتوانند نقشه دشمنان اسلام را نقش برآب کنند.

 

تنها راه پیروزی براستکبارجهانی مسلح کردن فرزندان خود به سلاح علم است

آیت الله نمازی در ادامه با تأکید بر اینکه جهل و جاهل مرده است گفت: امیرمومنان(ع) می فرماید، مُردگان دو نوع  هستند، عده ای که روح از بدن آنها خارج می شود و به خاک سپرده می شوند اما یک عده دیگر از مردگان کسانی هستند که روح دارند اما هیچگونه کارآیی ندارند.

 

وی افزود: خداوند جهان هستی را در سایه علم آفریده است، بنابراین  هیچ چیزی کمتر از علم در نظام هستی کارآیی ندارد، چون جاهل پیاده و عالم سواره است و جاهل قدرت مبارزه با عالم را ندارد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به شرایط  امروز اسلام در جهان که در صحنه نبرد سخت با دشمنان اسلام قرارگرفته است گفت: تنها راه پیروزی براستکبارجهانی مسلح کردن فرزندان خود و جامعه به سلاح علم است چرا که  امروزه تنها سلاح غالب و پیروز در جهان، سلاح علم است.

 

علم در مسیرکمال جامعه عبادت است

به گفته وی، بر همین اساس خداوند خواندن و نوشتن، تألیف و تحقیق، تعلیم و تربیتی را که در مسیر کمال جامعه قرارداشته باشد عبادت دانسته است.

 

نماینده ولی فقیه درکاشان یاد آورشد:  امام صادق(ع) می فرماید، کسی که در مسیر علم آموزی از خانه خارج می شود خداوند به  فرشتگان خود دستور می دهد بالهای خود را زیر پای او می گسترانند، بنابراین دانشجویی که برای آموختن علم و تعلیم و تربیت از خانه خارج می شود باب رحمت الهی به روی باز شده و فرشتگان خداوند بالهای خود را زیر پای او می گسترانند و ماهی های دریا و مرغان آسمان برای او طلب مغفرت می کنند.

 

آیت الله نمازی با تأکید بر اینکه دانشجویی که وارد عرصه تعلیم و تربیت شده باعث افتخار و عزت و اقتدار جامعه است گفت: جوانان باید از دوران جوانی خود که مانند ابرهای آسمان زودگذرهستند بیشترین بهره برداری را در جهت تعلیم و تربیت داشته باشند.

 

وی با اشاره به سه مقطع کودکی و جوانی و کهنسالی انسان یاد آورشد: دوران کودکی انسان دوران بازیگوشی و دوران کهنسالی نیز دوران عجز و ناتوانی است و تنها دوران و مقطعی که دوران شکوفایی و بهترین دوران عمرانسان محسوب می شود دوران جوانی است.

 

بهترین تدبیر انسان مدیریت عمر است

به گفته وی، مهمترین تدبیر انسان، مدیریت عمراست که باید قدر دوران جوانی  و عمر را بداند و عمر خود را  مدیریت کند و برای تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش، تحقیق و پژوهش، ورزش و تربیت بدنی برنامه ریزی داشته باشید و از لحظه لحظه عمر خود بیشترین بهره برداری را داشته باشد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه مهمترین مدیریت، مدیریت خود انسان است گفت:  همانگونه که امیر مومنان می فرماید فرصت ها را غنیمت بشمارید چون مانند ابر به سرعت در حرکت است، بنابراین اگر زمان جوانی را از دست بدهید، قابل جبران و برگشت نیست.

 

آیت الله نمازی به جوانان دانشجوی دانشگاه کاشان توصیه کرد تا از فرصت جوانی استفاده کنند و بهترین مدیریت را برای تمامی لحظات عمر خود به ویژه برای آموختن علم داشته باشند.

 

وی یکی از فرمول های موفقیت در علم آموزی را  خلوت و تنهایی دانست و یاد آورشد: مردان بزرگ همیشه از خلوت ها و تاریکی‌ها حداکثر استفاده را کرده و از تفریح و سرگرمی خودگذشتند و ساعت ها در کتابخانه ها مطالعه کردند.

 

سلاح  کاربردی علم باید توأم با معرف باشد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: انسان‌هایی که تحمل تنهایی را دارند نشانه قدرت فهم آنها است چرا که از احساسات زودگذر می گذرند و از تنهایی و خلوت در راه آموختن علم استفاده می کنند.

 

به گفته وی، مردان بزرگ و دانشمندان و علمای دین در تنهایی و خلوت موفق به تحقیق و پژوهش و تألیف شدند.

 

آیت الله نمازی همچنین علم بدون ایمان و معرفت را  بی ثمر خواند و افزود: آنچه باعث سعادت جامعه می شود ، معرفت و معرفت شناسی، توحید شناسی و خدا شناسی است، لذا خداوند به جوانان افتخار می کند و هنگامی که جوانی با خدای خودش خلوت و با خالق خودش زمزمه و مناجات می کند به فرشتگان خودش مباهات می کند.

 

نماینده ولی فقیه در کاشان با تأکید بر اینکه علم سلاحی است که دارای کاربرد است گفت: این سلاح کاربردی باید توأم با معرفت باشد.

منبع  :  سفیر ولایت

موضوعات :اخبار شهرستان

ارسال نظر